O konferencji

„Współczesne wyzwania anatomii” 

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w konferencji „Współczesne wyzwania anatomii”, której organizatorem są pracownicy Katedry Morfologii i Embriologii Człowieka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, pod przewodnictwem naukowym prof. dr. hab. Bartosza Kempistego. Konferencja odbędzie się 11 października 2024 roku w zabytkowej sali wykładowej Zakładu Anatomii Prawidłowej (ul. Chałubińskiego 6a we Wrocławiu).

Anatomia jest niekwestionowanym fundamentem medycyny. Od wielu lat panuje przekonanie, że anatomia podobnie, jak język, którym się posługuje – łacina, jest niezwykle konserwatywna, zarówno w ujęciu naukowym, jaki i dydaktycznym. Młode pokolenia wchodzące do świata medycznego chcą w nim posługiwać się językiem współczesnym, często cyfrowym, rzucają anatomii zupełnie nowe wyzwania. Czy sztuczna inteligencja (AI), modele wirtualne lub drukowane w formie 3D zastąpią klasyczne nauczanie anatomii w prosektorium, oparte na maksymie „hic mortui docent vivos”? Czy możliwe jest kompleksowe poznanie budowy ciała ludzkiego i późniejsze badanie pacjenta bez wcześniejszego kontaktu z preparatami ludzkiego ciała? Jak na naukę anatomii i dydaktykę anatomiczną patrzą młodzi adepci kierunków medycznych? Czy anatomia, może inspirować naukowo?

Konferencja jest próbą wpisania się w ogólnopolską debatę nad obowiązującym modelem edukacji medycznej w Polsce tuż po wejściu w życie nowych standardów kształcenia lekarzy. Rodzące się pytania i wątpliwości są wykładnikiem wyzwań, z jakimi przyjdzie mierzyć się środowisku akademickiemu w najbliższym czasie. Wspólna debata ma wyrazić naszą gotowość i przygotowanie do sprostania tym zadaniom.

W trakcie konferencji nastąpi uroczyste otwarcie wystawy prac autorstwa artystów i studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, którzy uczestniczyli w warsztatach rysunkowych zorganizowanych w Zakładzie Anatomii Prawidłowej. Wystawa jest efektem współpracy Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych ASP i Zakładu Anatomii Prawidłowej UMW. Na podstawie szkiców wybranych struktur anatomicznych wykonano z gliny przeskalowane modele przestrzenne, które poddano interpretacji w wyniku której powstały interesujące formy plastyczne.

Adresatami naszej konferencji są przedstawiciele środowiska medycznego, pracownicy uczelni medycznych oraz uczelni z kierunkami pokrewnymi, na których anatomia jest jednym z kluczowych przedmiotów. Serdecznie zapraszamy także doktorantów oraz studentów kierunków medycznych – Państwa głos w dyskusji jest dla nas bardzo ważny.

W ramach konferencji zostaną przyznane 4 punkty edukacyjne

Za udział w konferencji będzie przyznawana także odznaka+ w systemie cyfrowym Open Badges