26 kwietnia 2025 r.
(sobota)
🔻Empatia i aktywne słuchanie: 15:00 – 16:30
Prowadzące: Sara Sągol, Marta Tarasiewicz
Jak słuchać pacjenta, tak aby faktycznie został wysłuchany? Studentki 3 i 4 roku psychologii z Uniwersytetu Wrocławskiego poruszą temat pracy z pacjentami w duchu empatii, aktywnego słuchania i psychologii pozytywnej. Na warsztatach udzielą wskazówek, które można stosować, aby usprawnić i polepszyć komunikację w gabinecie oraz przeprowadzą praktyczne ćwiczenia, które wspomogą pracę nie tylko w zawodach medycznych, ale również każdych, w których wymagany jest bezpośredni kontakt z pacjentami.
🔻Motywacja i wypalenie zawodowe w zawodach medycznych i pokrewnych: 16:30 – 18:00
Prowadzące: Julia Jankowska, Agnieszka Ruszkowska
Warsztat ma na celu zwiększenie świadomości na temat motywacji własnej i pacjentów, a także zapobiegania wypaleniu zawodowemu wśród lekarzy i psychiatrów. Uczestnicy poznają mechanizmy motywacji wewnętrznej i zewnętrznej, techniki autoregulacji oraz strategie radzenia sobie ze stresem. Omówione zostaną czynniki wpływające na wypalenie zawodowe i sposoby dbania o zasoby psychiczne. Część praktyczna obejmie analizę przypadków,
dyskusje i ćwiczenia wspierające motywację i regenerację.
27 kwietnia 2025 r.
(niedziela)
🔻Kompleksowa opieka w sytuacji przerwania ciąży, wytyczne PTZSR: 9:00 – 11:00
Prowadzący: Gizela Jagielska, Paulina Hołojda, Grzegorz Łopiński
Warsztaty dotyczące wytycznych dotyczących zabiegu przerwania ciąży Polskiego Towarzystwa Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego. Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z aspektami medycznymi procedury, zgodnie z wytycznymi World Health Organization (WHO) oraz aktualną literaturą medyczną. Warsztaty obejmą zarówno część teoretyczną, jak i analizę przypadków klinicznych, opracowanych przez lekarzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. To wyjątkowa okazja do zdobycia rzetelnej wiedzy i rozwiania wątpliwości dotyczących standardów postępowania w zależności od indywidualnych przypadków medycznych z uwzględnieniem polskiego prawa oraz sytuacji społecznej.
🔻USG położnicze
Prowadzący: lekarze specjaliści/rezydenci Uniwersyteckiego Centrum Położnictwa i Ginekologii
Praktyczne szkolenie umożliwiające doskonalenie umiejętności w zakresie obrazowej diagnostyki prenatalnej. Warsztaty odbywają się w warunkach klinicznych na terenie szpitala, z udziałem pacjentek ciężarnych. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z techniką oceny biometrii płodu, lokalizacji łożyska oraz ilości płynu owodniowego. Warsztaty odbędą się w godzinnych turach: 10:00-11:00, 12:00-13:00 i 13:00-14:00.
🔻Histeroskopia
Prowadzący: lekarze specjaliści/rezydenci Uniwersyteckiego Centrum Położnictwa i Ginekologii
Szkolenie pozwalające na zdobycie i doskonalenie umiejętności w zakresie diagnostyki oraz leczenia zmian wewnątrzmacicznych z wykorzystaniem medium wodnego oraz gazowego. Uczestnicy uczą się obsługi histeroskopu oraz przeprowadzania podstawowych zabiegów. Warsztaty odbywają się w turach od 10:00-12:00 oraz 14:00-15:00.
🔻Zespół MRKH: fundacja Bezpestkowe 12:30-13:30
Prowadzące: Agata Śmiałkowska i Zuzanna Piontke
Bezpestkowe to projekt założony w 2018 roku, którego celem jest nie tylko aktywne wspieranie osób z zespołem Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera, ale również uświadamianie i edukowanie społeczeństwa. Nazwa nawiązuje do pestki owocu i przyrównania jej do macicy — owoce pestkowe różnią się od bezpestkowych tylko posiadaniem pestki, która przecież niczego nie definiuje. W 2022 roku Bezpestkowe zostały sformalizowane i stanowią Fundację.
🔻Laparoskopia
Prowadzący: Adam Hajdaniak
W programie uwzględnione szycie laparoskopowe, zaopatrywanie laparoskopowe torbieli, zaopatrywania kikuta pochwy (poziom podstawowy i zaawansowany).
Warsztaty odbywają się w trzech turach (I tura: 15:00, II tura: 16:00, III tura: 17:00)