Idea Mentoringu

PO CO URUCHAMIAĆ PROGRAM MENTORINGOWY?

Mentoring to idealne rozwiązanie rozwojowe, które umożliwia uczestnikom tej relacji rozwijać swój potencjał. Cel jest jeden: dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i narzędziami, czyli receptą na swój sukces.

Połączenie potencjału biznesowego, naukowego i liderskiego sprzyja tworzeniu nowych pomysłów, które mogą stać się inspiracją do podejmowanych działań. Mentoring jako innowacyjna metoda zindywidualizowanego rozwoju studentów, oferująca wzrost cennych umiejętności, kompetencji i postaw, realizowany jest w atmosferze zaufania i dzielenia się wiedzą dla wspólnego dobra pracodawców, studentów i uczelni.

Każda relacja jest wyjątkowa, gdyż nie ma uniwersalnego przepisu na sukces. Mentee określa jedynie obszary, na które warto zwrócić uwagę przy jego planowaniu.

Wartością programu jest wymiana poglądów, porównanie doświadczeń i potencjałów z mistrzem oraz środowiskiem ucznia.

Program mentoringowy to również świetna okazja do budowania kultury dzielenia się wiedzą obu stron jako mostu międzypokoleniowego, łączącego kulturę współpracy i motywacji. Wymiana wiedzy i doświadczenia w takiej formie kształtuje postawę akceptacji osób w różnym wieku, otwartości i uczenia się od innych, czyli organizacji realizującej wartości związane z różnorodnością oraz w 100% zgodnych z misją i wizją Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

 

MENTOR DLACZEGO JA?

Jeżeli jesteś doświadczonym przedsiębiorcą, menedżerem lub specjalistą w swojej branży, posiadasz rozwinięte zdolności interpersonalne oraz chcesz dzielić się swoją wiedzą z innymi, to propozycja, którą warto rozważyć.

KORZYŚCI DLA MENTORA

  • Sprawny transfer wiedzy oraz maksymalne wykorzystanie doświadczeń, np. w zakresie technologicznym, mediów społecznościowych czy światowych trendów;
  • Rozwój nowej jakości komunikacji międzypokoleniowej;
  • Budowanie własnej marki osobistej (m.in. uznanie kompetencji, wiedzy);
  • Wzmocnienie kompetencji interpersonalnych oraz dydaktycznych (m.in. komunikacji, aktywnego słuchania, empatii);
  • Realne kreowanie świadomych profesjonalistów;
  • Kreowanie ideologii kultury organizacyjnej zgodnej z talentami podopiecznych;
  • Uzyskanie poczucia samorealizacji, rozwoju i satysfakcji.

 

MENTEE DLACZEGO JA?

Mentoring to propozycja dla osób, które chcą przyspieszyć tempo własnego rozwoju, wzmocnić efekty działania i skupić się na ich jakości. Tematyka i cele są za każdym razem dopasowane do indywidualnych potrzeb i sytuacji.

KORZYŚCI DLA MENTEE

  • Zwiększenie satysfakcji ze studiów;
  • Rozwój wiedzy i umiejętności edukacyjno-zawodowych;
  • Autorytet oraz etyczny wzorzec do naśladowania;
  • Wzrost umiejętności radzenia sobie ze stanem frustracji i agresji będącej wynikiem niedostosowania możliwości do oczekiwań;
  • Umiejętność właściwej oceny otoczenia i jego oczekiwań oraz wzrost efektywności działań;
  • Rozwój umiejętności komunikowania się oraz autoprezentacji;
  • Poznanie realiów świata zawodowego, społecznego, obowiązujących procesów i procedur.

 

UCZMY SIĘ OD SIEBIE

Relacja mistrz–uczeń to jedna z ważniejszych, jakie zaoferować możemy naszym studentom. Z tym większą przykrością zauważam, że powoli zanika. Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu w ostatnich semestrach duży nacisk kładziemy na indywidualizację toku studiów. Nic nie zastąpi osobistej relacji ze swoim nauczycielem, możliwości podpatrywania i uczenia się od niego – zwłaszcza w przypadku tak wymagającego zawodu, jakim jest lekarz. Cieszę się, że także nasza uczelnia przystępuje do programu mentoringu. Gorąco zachęcam do udziału. Świat zmienia się dziś tak szybko, że ludzie w moim wieku tylko dzięki dobrym kontaktom z młodszym pokoleniem są w stanie za nim nadążyć. Wymiana doświadczeń, punktów widzenia i uczenie się od siebie nawzajem to inwestycja, której nie sposób przecenić.