O konferencji

Szanowni Państwo,
Z ogromną przyjemnością zapraszam na tegoroczną odsłonę konferencji „UMW Zielona Uczelnia w Zielonym Mieście”, która odbędzie się 12 kwietnia 2024r. na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 211.
Rok temu, organizując sympozjum po raz pierwszy, zapowiadaliśmy kolejne edycje bo wiemy, że merytorycznych dyskusji na temat ekologii nigdy nie jest za wiele.
Jako uczelnia medyczna jesteśmy szczególnie wrażliwi na ludzkie zdrowie i życie, które przecież jest ściśle powiązane ze środowiskiem, w jakim żyjemy.
Coraz więcej badań naukowych potwierdza, jak ważne dla naszego zdrowia jest otoczenie. Żyjemy w mieście, ze wszystkimi jego dobrodziejstwami – dostęp do lekarzy, urzędów, ośrodków kultury, ale i konsekwencjami – smogiem, hałasem, zanieczyszczeniem światłem, betonozą. Czasem zapominamy, że nie jesteśmy tu sami. Miasto jest miejscem schronienia wielu dzikich zwierząt, które mieszkają obok nas, często niezauważane. Przyroda tętni życiem w każdym skrawku, który potrafi dla siebie wydrzeć.
Miejsce naszej konferencji też nie jest przypadkowe. Nawiązuje bowiem do problemów, jakie poruszamy. Wielodyscyplinarny ośrodek medyczny, w którym leczymy i ratujemy życie w sąsiedztwie zielonych terenów Parku Skowroniego z jego dzikimi mieszkańcami. To do naszego szpitala trafiają pacjenci z powodu schorzeń, również wywołanych szkodliwym wpływem środowiska.
Każdy lekarz wie, jak istotna jest rola profilaktyki i że zawsze „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Z naszej praktyki wynika jednak, że pacjenci często nie przywiązują do tego wagi do momentu, kiedy ciężko nie zachorują. Stąd też musimy zrobić wszystko, by nie było za późno i by zdrowe nawyki stały się codzienną rutyną dla jak najliczniejszych.
Prozdrowotna edukacja jest jedną z misji uczelni medycznej, jej powinnością, a realizujemy ją także jako organizatorzy konferencji. Dlatego chcielibyśmy aby „UMW Zielona Uczelnia w Zielonym Mieście” na stałe zagościła w kalendarzu wrocławskich wydarzeń, a naukowa wiedza dotarła do jak najszerszego grona mieszkańców Wrocławia. Jesteśmy przecież częścią natury i musimy się nauczyć istnienia w pełnej z nią symbiozie.